11 Modacı 11 Ülke İçin Tasarladı

Tesettürlü Modacılar Bu Gecede Buluştu

» Güncel Haber

Hemen Paylaş!

 

Kimse Yok mu Derneği kuruluşunun 11. yıldönümünde anlamlı bir etkinliğe imza attı. 11 tasarımcının hazırladığı elbiseler 'Karınca Yuvası' adlı projeyle satışa sunuldu. Satıştan elde edilen gelirle de Afrika'da yetimhane yapılacak.

En az gelişmiş 11 ülkedeki yetimlere sahip çıkmak için yapılan organizasyonda tasarımlar, Yemen, Burundi, Somali, Bagladeş, Somali, Pakistan, Malavi, Senegal, Sudan, Endonezya, Haiti, Filistin'in yöresel kıyafetlerinden esinlenerek hazırlandı. İstanbul Tenis Kulübü'nde düzenlenen programa iş ve sanat dünyasından önemli isimler, tasarımcılar ve çok sayıda davetli katıldı.

Projenin koordinatörü oyuncu Taylan Güner, yaklaşık 70 gündür proje için uğraştıklarını kaydetti. Dernek ile beraber çok güzel hedefler belirlediklerini aktaran Güner, projenin bundan sonra da devamının geleceğini belirtti. Projenin moda koordinatörü Esra Seziş, koordinatörlük yapmanın yanı sıra projelerin fikir babalarından biri olduğunu söyledi. Yetim çocuklara umut ışığı olmak istediklerini kaydeden Seziş, hazırladığı renk renk kıyafetlerle bunu başarmak istediğini dile getirdi.

Kıyafetlerin sergilendiği stantları gezen Boydak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hacı Boydak, Kimse Yok mu Derneği'ne hazırladığı proje için teşekkür etti. Sudan'da bir milyon yetim çocuk olduğuna dikkat çeken Boydak, "Oralarda içler açısı bir durum var. Bunlara bizim bakmamız lazım. Türk toplumu olarak sahip çıkmamız, karşılıksız yardım etmemiz lazım. Oraları yıllardır Avrupalılar, Amerikalılar sömürdüler ama biz karşılıksız olarak yardım yapacağız. Bu bizim atalarımızda, genlerimizde var." ifadelerini kullandı.

Sudan için tasarım yapan Kübra Tekin, tasarımlarında 'su' temasını kullandığını söyledi. Yetimler için çalışmanın oldukça gurur verdiğini kaydeden Tekin, "Alın terimle yaptığım ilk çalışmamdı. Daha önce hep maddi yardımlarda bulundum ancak bu sefer bende alnımın teriyle bir iş yaptım. Çok mutlu ve gururluyum." dedi. Susutown markasının sahibi tasarımcı Şüheda Aydın da Filistin çin kıyafet tasarladı. Ülkenin kültürünü yakından tanıdığı için Filistini tercih ettiğini kaydeden Aydın, kıyafetlere mimari tasarımları yansıtmaya çalıştığını kaydetti.

Programdaki kıyafetlerden birini satın alan Sudan Milli Eğitim Bakanı böyle bir programı hazırlayan herkese teşekkürlerini iletti.

Karınca Yuvası Gecesinden Fotoğraflar İçin

 

Kaynak: Cihan

 
 
 

Yorum Sizin?

İlginizi Çekebilir