14 Şubat Sevgililer Günü Hakkında

14 Şubat Sevgililer Gününün Tarihi ve Anlamı

»

Hemen Paylaş!

14 Şubat Sevgililer Günü’nün

İslam’da Yeri

 

Malumunuz üzere yeni bir ''Sevgililer Günü''ne daha yaklaşmış bulunmaktayız. Öncelikle sizlere sevgililer günü nereden gelir, tarihçesi nedir? Bunlardan bahsetmek istiyorum ve daha sonra İslamda Sevgililer Gününün Yeri nedir bundan bahsedeceğim inşallah.


Sevgililer Günü Tarihçesi


     Zulmüyle ünlü Roma İmparatoru Claudius II, büyük bir ordu kurmak ister. (M.S. 200) İmparator, erkeklerin orduya katıldıkları zaman, ailelerini ve sevgililerini düşünmekten savaşamayacaklarına inanır. Bu sebeple de gençlerin evlenmesine izin vermez. Aynı dönemlerde İmparator Claudius’a karşı çıkan ve gençleri birbirleriyle buluşturan rahip Valentine, genç âşıkların en yakın dostu olur. Bunu öğrenen İmparator, Valentine’i hapse attırır. Gardiyanın kör kızının iyileşmesine yardımcı olan papaz Valentine’in bu davranışı, İmparator Claudius’un kulağına gider. 14 Şubat günü saint yani papaz öldürülür. (M.S. 270)  

Öldüğü gün, Saint Valentine’in iyileşmesine yardımcı olduğuna dair, gardiyanın kızına yazdığı bir not bulunur. Notta Valentine, sevgililer arasındaki sevgiden, tutkudan söz etmiştir. Bundan böyle her 14 Şubat günü, Saint Valentine’i anmak için gayri meşru sevgililer tarafından kutlanır.

  Hıristiyan Saint Valentine, gençlerin yanı sıra, çocuklar  tarafından da çok sevilir. Bir bahaneyle mahkûm edilir.  Mahkûmiyeti süresince, çocuklar çiçek demetleriyle beraber  yazdıkları notları her gün cezaevi demirlerine asarlar. 14  Şubat’ta Valentine, ölüme mahkûm edilir. Ölümünden sonra her  yıl 14 Şubat’ta insanlar sevgililerine çiçek ve çikolata ile sevgi  mesajları iletirler.

 Çeşitli ülkelerdeki tarihçiler ise, 14 Şubat’ın sadece sevgililere  mal edilmesine karşıdır. 5. asırda yaşamış bir rahip olan Saint  Valentine’in bu günü bir bayram günü ilan ettiğini açıklarlar.

 Sevgililer Gününün İslam'da Yeri

Şimdiden bir çok yerde Sevgililer Gününe özel hazırlıklar,indirimler görüyoruz.ALLAH muhafaza arkadaşlar bunlara fırsat vermeyelim inşallah.Batılılar kendi ateşlerini bize çevirdiler.Çıkartmışlar bir Sevgililer Günü birbirlerine hediye alıp vermeler..öyle de gidiyor işte.Bizim bayramımız yok yahuuu ?
 

Bir kere Sevgililer Günü niçin var biz Müslümanlarda anlamış değilim..Bu papanın çıkarttığı gün aynı yılbaşı gibi sapık gündür.Analar Günü de böyledir,Babalar Günü de.Hiç İslam'da şunların günü diye bir gün olabilir mi? Bu şu demektir Sevdiklerinizi sadece bir gün hatırlayın diğer günleri boşverin.. Amma ve lakin İslam'da her gün her zaman onların hakkını verin diyor.Şimdi biz Müslümanların böyle bir zihniyete uyması doğru olur mu hiç ? Müslümanlar kökeni dini(İslam'da başka ve ona göre bugün muteber olmayan dine dayalı) olan bir faaliyete katıldıkları ve başka dinden olanlara -dinle ilgili bir konuda-benzer hale geldikleri için günah işlemiş olurlar."Bir din ve kültür topluluğuna kendini benzetenler onlardan sayılır."mealinde ki hadis bu davranışı yasaklamaktadır.
Biz her zaman biz olmak zorundayız biz Elhamdülillah Müslümanız..
Selam ve Dua ile.

Kübra KOÇAK.
k.kocakk@hotmail.com

 

 

Yorum Sizin?

İlginizi Çekebilir