80 Ülkeden İslam Alimleri Geliyor

İstanbul Kongre Merkezi'nde, İslam dünyasını ilgilendiren sempozyun düzenleniyo

» Güncel Haber

Hemen Paylaş!

 

27-28 Nisan tarihlerinde İstanbul Kongre Merkezi'nde, İslam dünyasını ilgilendiren uluslararası bir sempozyum düzenleniyor. “Ortak yol haritası icma ve kolektif şuur” konulu uluslararası sempozyumda 80’e yakın ülkeden din adamları ve akademisyenler  bir araya geliyor. Müslümanların birliği adına önemli bir adım olarak değerlendirilen sempozyumun İki gün sürmesi bekleniyor. 

 4 bin kişinin takip etmesi beklen sempozyumun konuşmacı ve katılımcılar arasında, Raşit Gannuşi, Prof. Dr. Ahmed Abbadi, Muhammed Saad Ebu Bekir, eski Mısır Müftüsü Prof. Dr. Ali Cuma, Prof. Dr. İsam Beşiri, Prof. Dr. Muhammed İmara, Selman Hüseyni en-Nedvi gibi İslam dünyasından birçok din adamı ve akademisyen yer alıyor. Tebliğler beş dilde; Türkçe, Kürtçe, Arapça, İngilizce ve Fransızcaya anlık (simultane) çevirileri yapılacak. 

 

DOĞU-GÜNEYDOĞU’DAN KANAAT ÖNDERLERİ DE KATILIYOR

 Sempozyuma Türkiye'den Diyanet ve ilahiyat camiasından birçok akademisyen, Doğu ve Güneydoğu'dan çok sayıda kanaat önderi de katılacak. İlk gün tebliğlerin sunulmasına geçilmeden önce Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanı Prof. Dr. Raşit Küçük, Tunus en-Nahda Hareketi lideri Raşit Gannuşi, Nijerya Din İşleri Yüksek Kurulu Genel Başkanı Muhammed Saad Ebu Bekir, Sudan İslami Araştırmalar Akademisi Başkanı Prof. Dr. İsam Beşir, Mısır'dan Büyük Alimler Konseyi Üyesi Prof. Dr. Muhammed İmara açılış konuşması yapacak. Eski Mısır Müftüsü Prof. Dr. Ali Cuma'nın konferansından sonra oturumlara geçilecek. İlk oturumun konusu İcmaın Dindeki Yeri ve Önemi. İkinci oturumda Sahabe İcmaının Dinin Doğru Anlaşılıp Yaşanmasındaki Yeri konuşulacak. İkinci gün (Pazar) ilk oturumun başlığı “Kaynak Birliğinden Mefkure Birliğine” adını taşıyor. İkinci oturumda İcmaın Eğitim ve Sosyal Boyutları ele alınacak. Üçüncü ve son oturumun konusu ise Günümüz Şartlarında İcmaın Fonksiyonel Hale Getirilmesi… Sempozyum sonuç değerlendirmesiyle sona erecek. 

Kaynak: Risale Kaynak

Yorum Sizin?

İlginizi Çekebilir