Allah Yerine ‘’Tanrı’’Demek Caiz mi?

Allah Yerine ‘’Tanrı’’Demek Caiz mi?

» Haberler

Hemen Paylaş!

                                            Allah Yerine Allah ‘‘Yerine Tanrı’’ Demek Caiz midir?                                     

                                            

          

Allahü teâlâ’nın isimleri tevkifidir.Yani, İslamiyet’te bildirilen isimleri söylemek caiz, bunlardan başkasını söylemek caiz değildir. Mesela Allahü teâlâ’ya âlim denir. Fakat; âlim manasına gelen ‘fakih’ kelimesini Allah için kullanmak caiz olmaz. Çünkü, İslamiyet, Allahü teâlâ’ya fakih dememiştir. İlah manasına tanrı kelimesini kullanmakta mahzur yoktur. Mesela,’’ Hintlilerin tanrıları inektir, birdir Allah, ondan başka tanrı yoktur, bizim tanrımız Allah’tır ‘’demek caizdir. Fakat bizim Allah’ımız tanrıdır  demek caiz olmaz. Bu inceliği iyi anlamak gerekir. 


Allahü teâlâ’nın isimleri sonsuzdur. Bin bir ismi var diye meşhurdur. Dinimizde bunlardan 99’u bildirilmiştir. Bunlara Esma-ül hüsnâ denir. 


Allah adı yerine, tanrı veya tanrı adı yerine Allah demek caiz değildir. Çünkü tanrı, ilah, mabud-put demektir. Asuriler, Türkleri, güneşe, yıldızlara tapınmaya alıştırdıkları için tanyeri ağarınca, güneşe tapınırlardı. Bu sebepten, Güneşin ismi, tanyeri ve nihayet tanrı oldu.


Allah kelimesi özel isimdir. Hiçbir dilde karşılığı olmaz. Allah kelimesinde müzekkerlik, müenneslik yoktur. İlah kelimesinin ise her dilde karşılığı, bazı dillerde de müzekker [erkek] ve müennes [dişi] şekli vardır. Mesela Arapça’da Mabud-Mabude, Türkçe’de Tanrı-Tanrıça, İngilizce God-Goddess, Fransızca Dieu-Deesse, Almanca Gott-Göttin gibi. Bu kelimelerin hiçbirisi Allah ismi yerine kullanılmaz. Allah manasına yalnız Allah kelimesini kullanmak gerekir. Çünkü Allahü teâlâ, ‘Benim ismim Allah’tır. Bana, Allah diye ibadet edin’ buyuruyor. Kendisi ne bildirmişse onu kullanmak gerekir. İlah manasında her millet kendi dilindeki kelimeyi kullanır. Fakat Allah her dilde aynıdır. (S.Ebediyye)


"Bundan dolayı,bir insanın ağzından Tanrı kelimesi çıktığında, hemen reaksiyon göstermemeli, o adamın maksadına bakmalı, Allah yerinde o kelimeyi kullanmışsa tatlıca ikaz etmelidir."


Kur’an-ı kerimde mealen buyruluyor ki:

(Allah ancak bir tek ilahtır.) [Nisa 171]


(Ben Allah’ım, benden başka ilah yoktur.) [Taha 14]


(Mevlanız Allah’tır.) [Âl-i İmran 150]


(De ki: “İster Allah, ister Rahman deyin, hangisini derseniz deyin, en güzel isimler O’nundur.”) [İsra 110]


(En güzel isimler Allah’ındır, O’na o isimlerle dua edin, O’nun isimleri konusunda eğriliğe sapanları bırakın. Onlar yaptıklarının cezasını göreceklerdir.) [Araf 180]

Yorum Sizin?

İlginizi Çekebilir