Ayasofya 2014'te ibadete açılacak

» Güncel Haber

Hemen Paylaş!

 Ayasofya'nın Atatürk'ün imzası bulunan bir kararnameyle ibadete kapatılmasının  arkasındaki gerçekler, çelişkiler, şüpheler ve doğru bilinen yanlışlar Derin Tarih  dergisinin Aralık sayısında masaya yatırıldı. Dergide MHP Milletvekili ve Türk Tarih  Kurumu (TTK) eski başkanı Yusuf Halaçoğlu, Mustafa Armağan ve Prof. Dr. Mehmet  Çelik'in makaleleri yer alıyor. Ayrıca Yusuf Halaçoğlu'nun ilginç açıklamalarının yer  aldığı çarpıcı söyleşi de konuya ışık tutuyor.

 RESMÎ GAZETE'DE YAYIMLANMAMIŞ

 Prof. Dr. Yusuf Halaçoğlu, Derin Tarih dergisine verdiği röportajında Ayasofya  kararnamesinin sahte olduğunu söylüyor. Halaçoğlu, kararnamedeki Atatürk i  mzasının bunun en önemli kanıtı olduğunu anlatıyor: 'Kararnamenin sayısı 1589.  Ancak bundan iki gün önceki kararnamenin sayısı ise 1606 sayısı taşıyor. Bir kere  sayı tutmuyor. Sonra bu kararname Resmî Gazete'de yayımlanmamış.  Yayımlanmayan kararnamenin hiçbir geçerliliği olmaz. Üçüncüsü ise Atatürk'ün i  imzası. Şöyle ki: Kararnamenin tarihi 24 Kasım 1934. Atatürk'ün buradaki imzası  daha önce hiçbir yerde atmadığı bir imza.'İMZA ATAMAZD
I

İmzayla bir başka ayrıntıyı ise Derin Tarih'in Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Armağan ortaya çıkardı. Armağan : 'Gazi Mustafa Kemal, 2587 nolu kanunla 'Atatürk' olmuştur. Ayın 24'ünde Atatürk resmen Atatürk değildi ve bu isimle imza atması mümkün değildi'.

2014'TE İBADETE AÇILACAK

Tarihçi Prof. Dr. Mehmet Çelik'in Derin Tarih dergisinin Aralık sayı makalesi 'Ayasofya 2014 yılında ibadete açılacaktır' başlığını taşıyor. Çelik, Ayasofya'nın açılması için milletin şimdiye kadar Menderes, Demirel ve Özal'a talepte bulunduğunu 2014 cumhurbaşkanlığı seçimlerinden önce Ayasofya'nın cami olarak açılacağını iddia ediyor.

 

Yorum Sizin?

İlginizi Çekebilir