Başörtü Yasağı Valiliğin İşiymiş !

Yasakçı genelgenin sahibi İçişleri Bakanlığı değil Valilik çıktı

» Güncel Haber

Hemen Paylaş!

 - MERSIN

Kamuoyunda tepkiyle karşılanan ve kamuda ‘başörtü yasağı’ olarak algılanan kılık-kıyafet genelgesinin yeni olmadığı anlaşıldı. Bakanlık, bazı valiliklerin yıllar önce hazırlanan belgeyi yeniymiş gibi yayımladığına dikkat çekti.

İçişleri Bakanlığı’nın valiliklere gönderdiği yaz genelgesiyle ilgili kamuoyuna yansıyan haberler, büyük tepki çekti. Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan kadın personelin başlarının tamamen açık olması gerektiğine dikkat çekilen belgenin, bakanlık tarafından değil Mersin Valiliği’nce hazırlandığı ortaya çıktı. Vali Hasan Basri Güzeloğlu’nun, 2 Mayıs’ta kurum ve kuruluşlara gönderdiği yazıda kadın personelin başlarının daima açık olması istendi. Genelge, Ankara’da da hareketliliğe sebep oldu. Bakanlık bürokratları, konuyla ilgili İçişleri Bakanı Muammer Güler’e bilgi verdi. Güler, söz konusu olaya yönelik bir ihmal ya da kastın olup olmadığının belirlenmesi için araştırma yapılmasını istedi.

Bakanlık kaynaklarından alınan bilgilere göre söz konusu genelge, yıllar önce hazırlanarak Türkiye genelindeki valiliklere gönderildi. Ancak Mersin’de olduğu gibi bazı valilikler, mayıs ayında yürürlüğe giren genelge yerine eski belgeyi uygulamayı tercih etti. İlgili genelgeyi tüm kamu kurum ve kuruluşlarına göndererek kadın personele, başlarının tamamen açık olması, saçlarının taralı ve düzgün görünmesi uyarısı yaptı. Mevcut genelgenin günümüz Türkiye’sinde bir anlamının kalmadığı belirten bakanlık bürokratları, bazı valiliklerin eski tarihli genelgeyi yeniymiş gibi gündeme getirdiğine dikkat çekti. Eski belgenin yayımlanmasının, uygulanabileceği anlamına gelmediğinin altını çizdi. Bakanlık bürokratları ayrıca düzenlemenin eski alışkanlıklardan kaynaklandığını kaydederek ilgili birimlere göndermede bulundu. Yetkililer, herkesin kendi kıyafetiyle kabul göreceği bir anlayışın valiliklerde de kabul görmesi gerektiğini vurguladı.


Genelge, AK Parti yönetimini de rahatsız etti   

İçişleri Bakanlığı’nın, kamu kurumları için yayınladığı genelgede başörtüsüne özel atıf yaparak kadın memurların başının tamamen açık olması yönünde uyarıda bulunması AK Parti yönetimini de rahatsız etti. Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, bakanlığın başörtüsünü yasaklayan bir genelge yayınlamadığını açıkladı. Türkiye’nin eski alışkanlıklarını terk ettiğini belirten Çelik, konuyla ilgili şu bilgiyi verdi: “Bakanlığın iki satırdan ibaret ‘Yaz kıyafeti uygulaması şu tarihte başlayıp şu tarihte bitecek’ şeklinde bir yazısı var. Bir ilimizde daha önceki metinlere göre bir yazı hazırlamışlar. Gazetelere yansıyan bu.”

Yasakçı genelge önceki gün Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yapılan AK Parti Merkez Karar ve Yürütme Kurulu (MKYK) toplantısında da gündeme geldi. Kendisi de başörtülü olan kurul üyesi Hasibe Özlem Çepni, Başbakan’a genelgeden söz ederek rahatsızlığını dile getirdi. Toplantı esnasında İçişleri Bakanı Muammer Güler’i arayan Erdoğan, yönetmeliğin detayları hakkında bilgi aldı. Ancak üyelere yönelik bir bilgilendirme ya da değerlendirmede bulunmadı. Fakat genelgeden ve konunun bu şekilde kamuoyuna yansımasından rahatsız olduğu öğrenildi.

 

Zaman’a konuşan Hasibe Özlem Çepni, “Ben bu konuyu Sayın Başbakanımıza arz ederken yasakçı zihniyetin kalkması açısından değerlendirdim. Nitekim biz yıllardır bu zihniyetle mücadele ederek bugünlere geldik. Yeni bir yasakçı uygulamaya gerek yok. Ben, Başbakanımıza genelgenin bu haliyle beni rahatsız ettiğini söyledim ve düzeltilmesi talebinde bulundum.” dedi. Başbakan Erdoğan’ın da, “İnceleyelim, ayrıntılarına bir bakalım.” diyerek Bakan Güler’i aradığını aktaran Çepni, bu konuşmanın içeriği hakkında bilgi sahibi olmadığını, Erdoğan’ın daha sonra herhangi bir şey paylaşmadığını dile getirdi.(AHMET DÖNMEZ - ANKARA)

Kaynak; zaman.com.tr bknz; http://goo.gl/63FpA

Yorum Sizin?

İlginizi Çekebilir