Bayındırdan Sapıkça Sözler !

Abdülaziz Bayındır: Teravih namazı diye bir şey yok-muş!

» Güncel Haber

Hemen Paylaş!

Elif Çakır'ın sunumuyla 24 Tv ekranlarına gelen Söz Bitmeden'in bugünkü konuğu Süleymaniye Vakfı Genel Başkanı, İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi İslam Hukuku Anabilimdalı Başkanı Prof. DR. Abdülaziz Bayındır oldu.

Programda özellikle 3 yıldır gündeme gelen Türkiye'de oruç fazla mı tutuluyor tartışmaları ile Oruç ve Ramazan'a ilişkin konular konuşuldu.

Elif Çakır: Türkiye’de Fazla mı oruç tutuluyor ?

Abdülaziz Bayındır: Biliyorsunuz. Biz 9 Temmuzda oruca başladık. Suudi Arabistan, İran ve bunu takip eden ülkeler 10 Temmuzda başladı. Baştan şunu söylemek gerekirse bu tür itilaflar artarak devam edecektir. Kısa sürede çözümlenmesini beklemeyin.

Elif Çakır: Neden ?

Abdülaziz Bayındır: Çünkü şuan da Müslümanlar yeniden yapılanıyorlar. Müslümanlar yeniden islama dönüyorlar. Yani İslamlaşma yeni başlıyor. Türkiye’de Bu size biraz ters gelebilir

Elif Çakır: Hocam bu sözünüzü pek anlamadım ne demek yani yeniden İslamlaşma geliyor ?

Abdülaziz Bayındır: geleneksel bir İslamcılık yaşanıyordu. Uzun asırlardır, Mesela Osmanlı dönemi gelenekseldir, Selçuklu dönemi gelenekseldir. Sorgulanmayan ve kabul edilen bir İslam anlayışı vardı. Şimdi size bir örnek vereyim; Mesela siz bir hanımsınız Hanefi, Şafi ve Hambeli mezhebinde hanımların eşleri boşama hakkı yoktur. Bir tek malikiler bazı özel durumlarda mahkemeye başvurma hakkı var Kuranı Kerim çok açık ve net, tartışmaya yer vermeyecek şekilde
kadınlara boşanma hakkını vermiştir. Siz şimdi Kuranı Kerimi ortaya koyduğunuz zaman resulullahın sünnetini ortaya koyduğunuz zaman, koskoca bir gelenek yerinden sarsılıyor. İnsanlar kitaplarını ona göre yazmışlar. Şimdiye kadar bu insanlara bu mezhepler haktır, bu mezhepler tamı tamına Kurana ve sünnete uyarlar demiştir, Oysaki şimdi tam tersi ortaya çıkmıştır.

Elif Çakır: Siz İslamın Bozulduğunu mu söylüyorsunuz ?

Abdülaziz Bayındır: Tabi ortada bir yanlışlık var Kuranı Kerimdeki ayetlere göre söylüyorum yoksa ben size bu konuşmayı yapamazdım.

Elif Çakır: Teravih namazı için ne diyorsunuz.

Teravih namazı için çok ciddi bir bilgi kirliliği var.

Elif Çakır: Siz bu bilgileri paylaşırken insanlar teravihe gitmenize gerek yok boşuna kılıyorsunuz demek için mi yoksa bilgilendirme için mi söylüyorsunuz

İnsanlar namazlarını istedikleri gibi kılsınlar problem değil de problem şurda. Resulullah teravih namazı kılmıştır diyorlar, kılmamıştır. Böyle bir olay yok insanlara yanlış bilgi veriyolarlar. Resullullah hayatında bir kere bile teravih namazı kılmamıştır. Ebubekir kılmamıştır, Ömer kılmamıştır, Hz Ömer'den sonra yavaş yavaş oluşmaya başlamıştır.

Elif Çakır: Ramazan'da oruç tutan insanlar neye dikkat etmeliler?

Ramazan'da bir insan müslümansa oruç tutmaması diye bir şey olamaz. Bunun iki istisnası vardır hasta ve yolcu üçüncüsü yoktur. Kur'an'ı kerim adetli kadını hasta saymaz. Adetli kadın ramazanda oruç tutmak zorundadır. 1 gün orucu yersen kasten 61 gün tutacaksın bu da yoktur.

Elif Çakır: Bunun bir bedeli olması gerekmez mi başladığınız bir ibadeti bozuyorsunuz?

Bedeli şudur Hz Muhammed diyorki Bir kimse ramazanda orucunu yerse, ömür boyu oruç tutsa o 1 günü kapatamaz. Bedeli bu kadar ağırdır . Öyle 61 günle 611 günle ödenmez

Elif Çakır: Kaza tutulamaz mı?

Kaza falan yok bir gün tutmadıysan kaza sadece hasta ve yolculara tanınan bir ruhsattır onlar da sadece sayıyı tamamlasınlar diye, öbürlerine böyle bir şey yok. Müslümansan ramazanda oruç tutmak zorundasınız. Tutmadıysan ömrünü oruçla geçirsen o bir günü kapatamazsın. Yapacağın şey tövbekar olmak bir daha böyle bir şey yapmamaktır. Biz insanlara şunu söylüyoruz Kur'an ve sünnet bütünlüğü içerisinde Allah ne emretmişse o şekilde hareket edin, asırlar içinde çeşitli müdahelelerle bu din tanınmaz hale gelmiştir diyoruz. Bunu söyleyince hop oturup hop kalkıyorlar. Öyle değilse söylediğimiz bir şeyin yanlış olduğunu çıkın konuşalım hadi bakalım.

Yorum Sizin?

İlginizi Çekebilir