Cumhurbaşkanı Hacca Gidiyor

» Güncel Haber

Hemen Paylaş!

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, hac ibadeti için kutsal topraklara gidiyor. Diyanet ve Çankaya tarafından da doğrulanan Gül'ün bu yolculuğu hacca giden görevdeki ilk Cumhurbaşkanı olması bakımından önem taşıyor.

Hacı adayları sabaha kadar ibadet ediyor

Hac görevini yerine getirmek için Mekke'ye akın eden Müslümanlar, bölgedeki bunaltıcı sıcaklar nedeniyle ibadet için geceleri tercih ediyor.

Kâbe yıkanırken paslandığı farkedilen anahtarı değiştirildi. Kâbe'nın anahtar koruyucusu Şeyh Abdulkadir Al-Şeyba'ya teslim edilen yeni kilit 18 karat altından yapıldı.

Kurban Bayramı'nın yaklaştığı bugünlerde, kutsal topraklara akın eden Müslümanlar, umre ve tavaflarının ardından ibadet ederek, vakitlerini değerlendirmeye çalışıyor. Hacı adayları, sıcaklığının gün içinde 40 derece civarında seyrettiği "Mübarek Belde"de, daha çok havanın serinlediği ikindi namazından sonra Kabe'ye akın etmeye başlıyor. Güneş battıktan sonra sıcaklığın 25 dereceye kadar düşmesi dolayısıyla özellikle akşam saatlerinde tavaf alanı dolup, taşıyor. Yaşanan yoğunluk nedeniyle hacı adayları, bu saatlerde tavaflarını yaklaşık bir buçuk, 2 saatte ancak tamamlayabiliyor. Hacı adayları, gece yarısından sonra "Teheccüd namazları"nı kıldıktan sonra, Kur'an-ı Kerim okuyup, sabaha kadar ibadet ediyor.

Kabe örtüsü teslim edildi

Öte yandan 200 usta tarafından ilmek ilmek işlenen Kabe'nin yeni örtüs bir protokol ile Mescid-i Haram ile Mescid-i Nebevi'nin baş imamı Abdurrahman Essudeys'e teslim edildi.

Kaçak Hac yolcuları sınır dışına

Suudi Arabistan'a ulaşan hacı adaylarının sayısı 1 milyonu aştı. Suudi Arabistan yönetimi ise Hac için yaptığı genişletme çalışmaları devam ederken, Suudi Arabistan yönetimi de kaçak yollarla Hac yapılmasının önüne geçmeye çalışıyor. Bu doğrultuda çeşitli kararlar alan Mekke Emirliği, yakalanmaları halinde kaçak Hac yapanları sınır dışı edecek. Ayrıca bu kişilerin isimleri 10 yıl boyunca Suudi Arabistan'a girişi yasaklılar listesinde yer alacak.

Yorum Sizin?

İlginizi Çekebilir