Dindar insanların eylemi böyle olur

Kur'an okuyarak eylem yaptılar

» Güncel Haber

Hemen Paylaş!

Gaziantep'te, bir hayırseverin 2009'da yaptırdığı Kur'an ve dikiş kursu olarak kullanılan binanın, 'altında tarih eser var' iddiasıyla yıkılması kararına Kur'an-ı Kerim okuyarak tepki gösterdiler.

Şahinbey İlçesi'ne bağlı Bağlarbaşı Mahallesi'nde yaşayan ve çiftçilik yapan Ahmet Mert, 2009 yılında kendi arazisi üzerine Kur'an kursu yaptırmak istedi. İl müftülüğünden alınan izinlerin ardından yapımına başlanan kursun temel kazısında tarihi olduğu öne sürülen bir mezar bulundu.Bir süre inşası durdurulan kurs, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü'nün incelemesinin ardından tamamlanarak hizmete açıldı. 2009 yılından beri Kur'an kursu ve dikiş kursu olarak kullanılan binanın yıkılması için Kültür ve Turizm Bakanlığı, Ahmet Mert'e, geçtiğimiz günlerde Gaziantep Büyükşehir Belediyesi aracılığıyla yıkım duyurusu gönderdi. Kazı çalışması nedeniyle kursun yıkılacağını duyan mahalleli, duruma tepki gösterdi. Kurslarının yıkılmasını istemeyen 20 çocuk, kurs binasının önünde toplanıp Kur'an-ı Kerim okuyarak tepkilerini dile getirdi.

2009 yılında İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından arazide detaylı inceleme yapıldığını ve kursun yapımında herhangi bir engel bulunmadığı için inşaatın yapıldığını belirten Ahmet Mert, "5 yıl önce biz bu kursun temelini attığımız zaman kazı sırasında tarihi olduğu söylenen mezar bulundu. Daha sonra Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından bu arazi delik deşik edildi. Her yer arandı. Ancak herhangi bir tarihi bulgu bulunmadı. O zaman İl Kültür ve Turizm Müdürü'ne ne yapmamız gerektiğini sordum. Bana kursu inşa edebileceğimi söylediler" dedi.


Kurstan herhangi bir beklentisinin olmadığını ifade eden Ahmet Mert, "Aradan 5 yıl geçmiş bakanlık bana belediye aracığıyla tebligat gönderiyor. Buranın yıkılacağını söylüyor. Ben buranın arazisini ve inşaatını Allah rızası içinyaptım. Benim buradan herhangi bir beklentim yok. Elektrik ve su faturaları bile hala benim adıma kayıtlı ve ödemelerini ben yapıyorum. Yani bu kadar çocuk, kadınımız buradan istifade ediyor. Madem yıkacaktınız, neden izin verdiniz. O kadar aradınız, taradınız bir şey bulamadınız, izin verdiniz yaptım. Kursun yıkılmamasını istiyoruz" diye konuştu. 'YIKACAKTINIZ NEDEN İZİN VERDİNİZ'

Kur'an okuyarak tepkilerini dile getiren çocuklar ise kurslarının yıkılmaması için dua ettiklerini söyledi. (DHA)

Yorum Sizin?

İlginizi Çekebilir