Dünyanın En Genç Doktoru

Dünyanın en genç doktoru Filistinli İkbal

» Güncel Haber

Hemen Paylaş!

Dünyanın en genç doktoru Filistinli İkbalLübnan doğumlu Filistinli İkbal Mahmut el-Esad 20 yaşında tıp fakültesini bitirerek Guinness Rekorlar Kitabına girdi.

Filistinli İkbal Mahmut el-Esad olağanüstü zekâsıyla 20 yaşında tıp fakültesinden mezun olduktan sonra Guinness Rekorlar Kitabına girdi. Böylece on üç yaşında en genç üniversite öğrencisi unvanını kazandıktan sonra ikinci kez dünya rekoru kazandı. Lübnan'da doğan El- Esad anne-babası ve çevresindekilerden aldığı sevgi ve özveriyle tüm enerjisini ülkesinin çocuklarına vermek için sabırsızlanıyor.

ÇOCUKLUĞUNDAN BERİ MÜKEMMELDİ

İkbal, babasının ondaki kapasite gücünü daha çocukluk yaşlarında fark etmesiyle ayrıcalıklı bir çocuk olduğu keşfedildi. İki buçuk yaşındayken kimseden yardım almaksızın 1 ile 10 arasındaki rakamları Arapça ve İngilizce olarak sayabilen İkbal babasının bu yüzden ders yıllarının kısaltılması konusunda ısrarcı olduğunu söyledi.

Başlangıçta çok zorluk çektiğini ifade eden İkbal, yalnızca bir yıl içerisinde anaokulunun tüm sınıflarını bitirdikten sonra 12 yaşında lise diploması alabilmek için ilkokul sınıflarını da 3 yıl kısalttı. Bütün bunlardan sonra Katar'ın önemli tıp fakültesi olan Weill Cornell tarafından tıp derslerine kabul edildi.

FİLİSTİNLİ ÇOCUKLARA YARDIM RÜYASI

Çocukluğundan beri tek rüyasının Filistinli çocuklara yardımcı olmak olduğunu söyleyen İkbal Mahmut sözlerine şu şekilde devam etti: “Kendim için bir şey istemiyorum bilakis vermek istiyorum. Her zaman çocuk doktoru olmayı ve onlara yardımcı olabilmeyi hayal ettim. Hiçbir sosyal sağlık güvencesi olmayan ve insan haklarından mahrum olan Filistinli mültecilerin sıkıntılı durumlarında yanlarında olmak istiyorum.”

İkbal sözlerini öğrencilerin annelerine seslenerek son verdi. Annelerin çocuklarının karakter özelliklerine dikkat etmeleri ve ona göre eğitim almalarını sağlamaları gerektiğini belirtti.

İkbal pediatri alanında uzmanlaşmak için Amerika'nın Ohio şehrine giderek amacını gerçekleştirecek.

Kaynak: TurkArabNews.com

Yorum Sizin?

İlginizi Çekebilir