Evde Kilo Vermek İçin Tüyolar

Evde Kilo Vermek İçin Tüyolar

» Sağlık

Hemen Paylaş!

Evde Kilo Vermek İçin Tüyolar
Hayatınız yeterince yoğunsa ve var olan programınıza bir de spor salonuna gitmeyi ekleyemiyorsanız kilo vermekten umudu kesmiş olabilirsiniz. Ama yeterince azimli, özenli ve dikkatli olursanız evde de kilo vermek mümkün.

Açlığa mahkûm olmayın

İşte size iyi bir haber; kilo vermek için aç kalmanıza gerek yok. Hatta kendinizi açlığa mahkûm etmek çoğu zaman tersine etki yapabiliyor. Özellikle kahvaltıyı atlamayın. Ama kendinize karşı da dürüst olun! Aç kalmayın önerisi istediğiniz her şeyi istediğiniz kadar yiyebileceğiniz anlamına gelmiyor. Kalorisi düşük şeyler yiyin, acıkınca yiyin, aç değilken yemeyin ve doyana kadar yemeyin. İdeal bir ana öğün sizi 2-4 saat civarı tok tutabilecek miktar ve kaloride olmalı. Eğer duyma hissi, bu miktardan fazlasını yediğinizde ortaya çıkıyorsa, kendinizi, bundan daha az yiyecek şekilde eğitebilirsiniz.

İyileri sona saklamayın

Yemek sırasında iyileri, yani en çabuk ve çok tokluk hissi veren yiyecekleri sona saklamayın, bunları ilk sırada tüketin. Çorbalar, et yemekleri, sulu yemekler gibi yemekleri yemeğin başında yerseniz, daha az yemek yeme ihtimaliniz yükselir.

Evde kilo vermek için evde yemek yiyin

Amacınız evde kilo vermekse yemeklerinizi de evde yiyin. Lokanta yemekleri çoğu zaman miktar olarak da kalori olarak da çok fazladır. İçinde konan malzemeleri bilemezsiniz. Üstelik çoğu zaman da kalorisi çok yüksek olan soslar içerirler. Bu yüzden evde yemek yemeye özen gösterin.

Kalori takibi yapın

Kalori saymak çoğu zaman önerilmez; çünkü kalorileri takıntı yapmaya, sürekli baskı altında ve suçlu hissetmeye sebep olabilir. Ama sağlıklı beslenme ve sağlıklı miktarlarda yemek yeme algısı geliştirene kadar kalori saymanız faydalı olabilir. İdeal kalori ihtiyacınızı hesaplayın ve her gün o miktarın 500 kalori altında kalori alın. Bunu başarırsanız ayda yaklaşık 2 kilo verebilirsiniz.

Seçimlerinizi gözden geçirin

Diyetisyen ve beslenme uzmanlarının çoğu, atıştırmanın gerekli olduğunu söylüyor; fakat atıştırmak derken kastettikleri şeyler abur cubur değil. Bisküvi, çikolata, şeker ve benzeri her şeyi beslenme listenizden tamamen çıkartmalısınız. Kendinizi şımartmak için haftada biri ki tane yiyebilirsiniz; ama o kadar. Bunları da canınız çekerse satın alın, elinizin altında bulundurmayın. Kalorisi düşük çiğ sebze ve meyveler bu konuda size yardımcı olabilir.

Hareketsiz olmaz

Olabildiğince hareket etmeli, hareket etmek, yürümek, koşmak, merdiven çıkmak için elinize fırsat geçerse kaçırmamalısınız. Eğer isterseniz ufak bir spor aleti de alabilirsiniz. Koşu bandı, eliptik trainer gibi büyük, göz korkutucu seçimler yapmayın. Televizyon karşısında en sevdiğiniz diziyi izlerken kullanabileceğiniz ufak ve basit aletleri tercih edin. Eğer içinizdeki sporcu uyanırsa, daha büyük spor aletleri alabilir veya bir spor salonuna yazılabilirsiniz.

Yorum Sizin?

İlginizi Çekebilir