Fazıl Sayın Ceza Almasının Sebebi

Herkes fazıl sayın hayyam tweeti için ceza aldığını zannediyor ama öyle değil

» Güncel Haber

Hemen Paylaş!

Fazıl Say "Dini değerleri aşağılama" suçlamasıyla yargılandığı davada 10 ay hapis cezası aldı. Hükmün açıklanması geri bırakıldı. Karar sonrası konuşan Fazıl Say "Mahkeme sonucu çıkan karar için yurdum adına çok üzgünüm. İfade özgürlüğü açısından hayal kırıklığına uğradım. Hiçbir suçum olmamasına rağmen ceza almış bulunmam şahsımdan çok, Türkiye'deki ifade ve inanç özgürlüğü adına kaygı vericidir." dedi.

İstanbul 19. Sulh Ceza Mahkemesi, piyanist ve besteci Fazıl Say'ın, "halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağıladığı" iddiasıyla yargılandığı davada, 10 ay hapisle cezalandırılmasını kararlaştırdı. Mahkeme, Say'ın hükmünün açıklanmasını geri bıraktı.


FAZIL SAY'A NEDEN DAVA AÇILMIŞTI

Fazıl Say, dava açılmasına neden olan rubai türündeki şiirin 11 ve 12. yüzyıllarda yaşayan İranlı bilimci ve şair Ömer Hayyam'dan alıntı olduğunu savunmuştu. Şikayetçi taraf duruşma salonunda tekrarladığı, Say'ın twitter hesabında yer alan ''Irmaklarından şaraplar akacak diyorsun, cennet-i ala meyhane midir / Her mümine 2 huri vereceğim diyorsun cennet-i ala kerhane midir - Bilmem fark ettiniz mi nerede yavşak, adi, magazinci, hırsız, şaklaban varsa hepsi Allahçı" mesajlarıyla dini değerleri aşağıladığını öne sürüyordu. Say'ın avukatı Meltem Akyol ise bu mesajı sadece Say'ın takipçilerinin görebildiğini dile getirerek, bunların "sohbet" niteliğinde olduğunu savunmuştu.


 

EZANI OKUYAN MÜEZZİNLE DALGA GEÇTİ

Ünlü Piyanist ve besteci Fazıl Say'ın sosyal paylaşım sitesi Twitter'da kendi sayfasında paylaştığı "Muezzin 22 saniyede okudu aksam ezanini yahu. Prestissimmo con fuco!!! Ne acelen var? Sevgili? Raki masasi?" twitiyle sosyal medyada ortalık bir anda karışmıştı


İSLAM DİNİNE HAKARET ETTİ

İslam dini değerleriyle dalga geçen Fazıl Say, kendisi gibi düşünen takipçilerinin mesajlarını retweetlerken, sosyal paylaşım sitesi Twitter'da İslam dinine hakaret etmeye devam etti. İşi daha da ileriye götüren Fazıl Say, "Tanri, ugruna yasayacagin bir sey mi olecegin bir sey mi yoksa hayvanlasip oldurecegin bir sey mi ?? Bunu da dusun!!" twiti ile dine hakaret etmeye devam etmişti

 

 

Fazıl say'ın Attığı Tweet Medyada Saklandı

Medyada gazetelerde Fazıl Say'ın  attığı tweet'in tamamı yoktu. Herkes Fazıl Say'ın Hayyam'ın dizelerini paylaştığı için mahkûm edildiğini sanıyordu. Çünkü tweet'in son kısmı saklandı.

Fazıl say: "nerede yavşak,adi,magazinci,hırsız, şaklaban varsa hepsi Allahçı" diye tweet atmıştı.


Peki Allahçı değil de Atatürkçü deseydi ne olurdu?
Tweet "Allahçı" yerine "Atatürkçü" diye bitseydi, sosyal medya Fazıl Say'a yine düşünce mağduru diye sahip çıkar mıydı? Allah'a ve inananlara açıkça küfür etmek düşünce özgürlüğü müdür? "Allah" genel anlamda Müslümanlar tarafından tek ve eşi benzeri olmayan ilahi bir varlığı simgelemek için kullanılır. Bunu Say bilmiyorsa bu ciddi bir entelektüel eksikliktir. 


 

 

İSLAM KARŞITLARINA DESTEK VERDİ

İslam karşıtı kesimin mesajlarını kendi sayfasında yayınlayarak İslam'a saldırıyı tetikleyen Fazıl Say, İslam karşıtı kesimi de harekete geçirdi. Say, kendi sayfasında İslam karşıtlarının İslam dinine çirkin sözler ve hakaretler içeren mesajlarını paylaşarak, İslam'a saldırıyı destekledi.

İşte Fazıl Say'ın sayfasından paylaştığı İslam karşıtlarının gönderdiği mesajlarından bazıları:

ibrahim A.: ‏ ateistim ve bunu bu kadar rahat söyleyebildiğim için gururluyum

Ogan E: ‏ bizim ordaki imam blues tarzı ezan okuyor.Biraz kassa Berklee ye girer.

gökçen: ‏ Ben ateistim :) diğer yarısını bilmem :))

Melih Y: ‏ irmaklarindan saraplar akacak diyorsun,cenneti ala meyhane midir?her muminine 2 huri verecegim diyosun,cenneti ala kerhane midir?

Eser E. ‏ bilmem farkettiniz mi ama nerde yavşak adi magazinci hırsız şaklaban varsa hepsi allahçı, bu bir paradoks mu?


ÇOK KİŞİ ATEİST OLMUŞTUR

Piyanist Fazıl Say gecenin sonunda Twitter'a veda ederken son olarak "Bu aksam cok kisi ateist olmustur sagolsunlar" mesajını paylaşmıştı


"KIZIMI DA ALIP GİDERİM" DİYORDU

Hakkında açılan dava sonrası açıklamalarda bulunan Fazıl Say, "Ne yapacağımı pek bilmiyorum. Bir piyanist hapis yatamaz. Hayatı biter. Daha iyisi gitmektir. 12 yaşımdaki kızımı bırakıp gitmenin ise planını henüz yapmadım. Ama yapabilirim. Ya da onu da beraberimde götürmeyi düşünebilirim. Daha fazla cezalandırılmak isteniyorum. Bu faşizme karşı susmam isteniyor ve sanırım bunu da her tür manipülasyon eşliğinde başarırlar. Ama başardıkları ne olacak? Yıkmak mı? Yaratmak varken yıkmak mı? Buyrun... Alkışlayın onları. Alkışlayın." şeklinde konuşmuştu.

 

 

FAZIL SAYIN CEZA ALMASINA HÜKÜMETTEN İLK YORUM

Fazıl Say’a verilen cezaya Avrupa Birliği’nden gelen tepkileri de değerlendiren Mehmet Ali Şahin, Belçika’da Süleyman –Uğur Aygün kardeşlerin cesedinin 2.5 yıl morgda bekletilmesini hatırlattı. Şahin, “Hakim karar vermediği için cesetler 2.5 yıl bekletildi. Bu süre içinde Belçika Başbakanı, Adalet Bakanı, Dışişleri Bakanı ile görüşüldü; konu parlamentoya taşındı. Söylenen şuydu: ‘Bizde yargı bağımsızdır’. Bizde de yargı bağımsızdır. Yargı, doğrudur-yanlıştır ama bir karar vermiştir. Biz mi yargıya böyle karar verin dedik” diye sordu. 

 

Adalet Bakanlığı görevi de yapmış olan Şahin, dini değerlere hakaret edenlere Almanya , Belçika, Hollanda, İtalya gibi ülkelerin yasalarında da ceza öngörüldüğünü, Almanya’da dini değerlere hakarete 3 yıla kadar hapis cezası verildiğini söyleyerek sözlerini şöyle sürdürdü: “Ceza isabetli mi, değil mi şu anda bunu değerlendirecek noktada değiliz. Yargıtay safhasından sonra bir değerlendirme yapmak daha isabetli olur. Fazıl Say’ın piyanosu ve bestesiyle, sanatıyla gündeme gelmesi lazım. Milletin Allah’ına, peygamberine hakaret eden sanatçı olarak hatırlanmamalı.”


 

 

Ensonhaber

 

 

 

 

 


 

Yorum Sizin?

İlginizi Çekebilir