Kilisede Kur'an-ı Kerim Okundu

Diyarbakır'da Keldani Katolik Kilisesi'nde ilk kez Kur'an-ı Kerim okundu.

» Güncel Haber

Hemen Paylaş!

 

Diyarbakır'da Keldani Katolik Kilisesi'nde ilk kez Kur'an-ı Kerim okundu. Vakıflar Bölge Müdürlüğü'nce, Vakıflar Haftası etkinlikleri kapsamında Sur ilçesindeki Keldani Katolik Kilisesi'nde düzenlenen kutlama programı, kilise çanının çalınmasıyla başladı.

Daha sonra Diyarbakır Ulucami Baş İmamı Mehmet Emin Mülayim, Kur'an-ı Kerim okudu. Ali İmran ve Meryem surelerinden ayetleri okuyan Mülayim, davetlilerce büyük ilgiyle izlendi.

Keldani Katolik Kilisesi Vakfı Başkanı Yusuf Karadayı yönetimindeki kilise korosu da Türkçe, Arapça ve Süryanice ilahiler seslendirdi.

Vakıflar Bölge Müdürü Metin Evsen, programda yaptığı konuşmada, bu yıl Vakıflar Haftası'nın "Medeniyet ve Şehircilik" temasıyla kutlandığını anımsattı.

Bütün semavi dinlerin hemen hepsinde vakıf anlayışı bulunduğunu belirten Evsen, şöyle konuştu:

"Bu eserler ecdadımızdan yadigardır. Biz Diyarbakırımız ile iftihar ediyoruz. 33 medeniyete beşiklik etmiştir. Bu kutsal mekanda, şimdi de önceleri de Allah'ın ismi zikredilmiş. Bizim anlayışımızda mabetlerin hepsi kutsaldır. Mülkiyeti Vakıflar Genel Müdürlüğü'ne ait olan Ermeni Katolik, Ermeni Protestan kiliselerinin restorasyonlarını gerçekleştirdik. Şimdi orada hizmet görülüyor. Her iki kilise arasında 50 metrelik bir mesafe var. Ulucami de 4 mezhebin beraber ibadet ettiği bir yer. Hiç bir zaman sorun olmamış. Bizim coğrafyamız, bu kadar geniş bir anlayışa, hoşgörüye sahip. Dünyanın değişik yerlerinde bunlar kavga sebebi olmuş bizde ise zenginlik nedeni olmuş. Bunun kıymetini bilmemiz lazım."

Kilise'de ilk kez Kur'an okundu

Yusuf Karadayı ise ilk kez kilisede Kur'an-ı Kerim okunduğunu ifade ederek, "Mutluyuz, sevinçliyiz" dedi.

Süryani Kadim Meryem Ana Kilisesi Papazı Yusuf Akbulut ise etkinliğin bütün dünyaya özellikle de Suriye'ye barış ve kardeşlik getirmesi dileğinde bulundu.

Akbulut, Suriye'de kaçırılan din adamlarının da bir an önce serbest bırakılmasını istediklerini belirterek, "Din adamları her zaman Allah'tan barışı dileyen insanlardır. Bir an önce bırakılmalarını istiyoruz. Sayın başbakana, siyasetçilere sesleniyorum, bizlere yardımcı olsunlar. Bir an evvel bırakılmalarını istiyoruz" dedi.

Programa Diyarbakır Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Muhammed Güzel Kurtoğlu, Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastaneleri Başhekimi Prof. Dr. Sait Alan, Diyanet-Sen Diyarbakır Şube Başkanı Ömer Evsen, kilise vakfı yönetim kurulu üyeleri ile davetliler katıldı.

Kaynak: AA

Yorum Sizin?

İlginizi Çekebilir