Kış geldi, Terazi Titredi!

Kilo almamak için yapılması gerekenler

» Beslenme ve Diyet

Hemen Paylaş!

 

Kış geldi, güneş yüzünü gizledi! İşte an bu andır; DVD’ler, cipsler ve çikolatalar evleri şenlendirdi! Peki ya, yaz boyunca yapılan diyetlere ne oldu? İşte eve kapandığın kış aylarında kilo almamak için yapman gerekenler burada!

 

Kış aylarında soğuk hava ile yeme ihtiyacı da artarken; fiziksel aktiviteler azalmaktadır. Soğuk havanın etkisi ile metabolizma bir miktar hızlanmakta, buna bağlı olarak vücut, ısı dengesini koruyabilmek için yeme ihtiyacını arttırmaktadır. Bununla birlikte kış aylarında alınan kiloların birçok nedeni vardır; ancak sebep her ne olursa olsun, kış aylarını dengeli beslenerek ve bazı ayrıntılara dikkat ederek, kilo almadan hatta kilo vererek, geçirebilirsin! 

Kış aylarında neden kilo alınır ? 
Aktivite ve bazal metabolizma hızının azalması: 
Kış aylarında metabolizma hızının azalmasının yanı sıra aktivitelerimiz de azalır ve harcanandan daha fazla enerji tüketimi ile kilo almaya başlarız. Gündüzlerin kısa ve gecelerin uzun olması: 
Gündüzler kısa olduğundan gün içinde beslenmeye çok dikkat edilmez; gün boyunca acıktığımızı bile hissetmeyiz. Akşam olunca gün boyu yaşanan uzun süreli açlıkla, yemek yiyişimizi kontrol edemez hale geliriz. Akşamları yavaşlayan metabolizma gerektiği gibi çalışamaz ve yağlar depolanır. 

Soğuk hava ile birlikte vücut ısısının azalması: 
Vücut soğuklardan kendini korumak için belli bir ısıya ulaşmak zorundadır. Bu ısıya ulaşmak için daha fazla enerjiye ihtiyaç vardır. Bu enerji de besinlerden alınır. Üşüdükçe enerjiye olan gereksinim artar ve daha fazla enerji veren besinler tüketilir. Yüksek enerjili besinler genellikle karbonhidrat (şeker, un vb.) ve yağ bakımından zengin gıdalardır. Bu tür gıdaların fazla miktarda tüketilmesiyle kilo almak kaçınılmaz olur. 

Peki kış aylarında kilo almamak için ne yapılmalıdır ?
* 5-6 öğünden oluşan az ve sık beslenme sistemi uygulanmalı,
* Kan şekerini dengede tutup, açlık oluşmaması için proteinli yiyeceklerle karbonhidratlı yiyecekler karışık tüketilmeli, 
* Bol su içilmeli, 
* Geceleri evde daha fazla vakit harcandığından atıştırma yapılmamalı, 
* Mutlaka egzersiz yapılmalıdır. 

ÖRNEK MÖNÜ 

Sabah 
►Şekersiz bitkisel çay 
►40 gr beyaz peynir veya 1 adet yumurta 
►2 dilim kepek ekmeği 
►6 zeytin 
►Domates + yeşil biber 

Ara Öğün 
►1 portakal veya 2 mandalina 

Öğle 
►1 kase çorba 
►8 yemek kaşığı etli sebze veya kuru baklagil 
►3 yemek kaşığı bulgur veya 1 orta boy patates ,
►1 su bardağı yoğurt
►1 dilim kepek ekmeği
►Az yağlı salata 

Ara Öğün 
► 2 porsiyon taze meyve + kuşburnu çayı

Akşam 
►1 kase çorba 
►1 porsiyon balık veya tavuk (derisiz) 
►6 yemek kaşığı zeytinyağlı sebze 
►1 orta dilim kepek ekmeği 
►Az yağlı salata 

Gece

► 2 porsiyon taze meyve

Yorum Sizin?

İlginizi Çekebilir