Prizden İnternete Ulaşmak

Kullanıcılar powerline adaptörle elektrk hattını internet ağına dönüştürebilecek

» Teknoloji

Hemen Paylaş!

Prizden İnternete UlaşmakKullanıcılar powerline adaptörler ile elektrik hattını internet ağına dönüştürebilecek.

TP-Link, Avrupa’da çok yaygın kullanılan, elektrik hattının internet hattı olarak da kullanılması teknolojisini Türkiye’de de yaygınlaştırmak amacıyla powerline adaptör serisini piyasaya sürdü.

Powerline ürünleri ile elektrik hattını internet ağı haline getirmenin en önemli avantajı, kablo çekmek, evde tadilat yapmak gibi yatırımlara gerek olmaması. Zaten mevcut olan elektrik hattı kullanıldığından, powerline adaptör dışında bir maliyet gerekmiyor.

Ethernet kablo ile evde kurulu bulunan modem ya da router’a bağlanan powerline adaptör elektrik prizine takılıyor. Daha sonra interneti götürmek istenen diğer noktadaki başka bir elektrik prizine ikinci adaptörü takılıp, ister kablolu ister kablosuz olarak internete erişilebiliyor.

TP-LINK Türkiye Ülke Müdür Yardımcısı Ali Dinçer, 2012 yılında Avrupa pazarında satılan ağ ürünlerinin yüzde 11’ini powerline adaptörlerin oluşturduğunu belirtiyor. Buna karşın Türkiye pazarında bu oranın sadece binde 5’te kaldığını söyleyen Dinçer, bunun en önemli nedeni olarak tüketicilerin böyle bir çözümün de olduğunu bilmemelerini gösteriyor. Önümüzdeki dönemde bu ürünlerin Türkiye’de de yaygınlaşacağını öngördüklerini söyleyen Dinçer, “Türkiye’de son yıllarda hızla artan yeni binaların kullanımı bu çözümü cazip hale getirecek” diyor. Yeni deprem yönetmeliğine göre yapılan binalarda iç duvarların daha kalın olması nedeniyle, kablosuz internet bağlantısında sorunlar olabildiğini belirten Dinçer, buna karşın yeni binaların elektrik hatlarının eski binalara oranla daha kaliteli olduğunu; bunun da powerline ürünlerinin performansını yükselttiğini vurguluyor.

Yorum Sizin?

İlginizi Çekebilir