Safer Ayının Son Çarşambası

» Güncel Haber

Hemen Paylaş!

2013 Safer Ayı başlangıç tarihi,Safer ayı duaları,Safer ayı ibadetleri,Safer ayı Bela-felaket rivayetleri – 4 Aralık 2013

Muharrem ayından sonra gelen İslami ayların 2.’si Safer Ayı’dır. Belaların 1.kat semaya indiği felaket ayı, bela ayı olarak da anılır.2013 senesinde miladi takvimdeki karşılığı 4 Aralık’tır. Efendimiz SAV bu ayda ölüm hastalığına tutulmuştur.

Safer ayında Levhi Mahfuz’dan birinci kat semaya 320.000 bela inmektedir. Bu belalar ve kazalar sene içine yayılmaktadır.

Bir dahaki safer ayına kadar bu 320.000 beladan birinin size isabet etmesinden korunmak isterseniz, aşağıdaki duayı safer ayının ilk ve son Çarşamba günleri mutlaka okuyunuz ve aile efradınıza ve çevrenize de tavsiye ediniz.


Türkçe Okunuşu : ”Ya Dafi’al belaya idfa’ anna’l-belaya Fallahu hayrun hafizan ve hüve Erhamur-Rahimin” inneke ala küllişey’in kadir.

Anlamı: Ey belaları def ‘eden Allah’ım! Belaları bizden uzaklaştır.
Allah muhafaza edicilerin en hayırlısıdır ve O merhamet edicilerin en merhametlisidir.
Muhakkak ki senin Kudretin her şeye yeter. (Amin)

BU RİVAYETE GÖRE;

Safer ayında Levhi Mahfuz’dan birinci kat semaya 320.000 bela inmektedir. Bu belalar ve kazalar sene içine yayılmaktadır. Bir dahaki safer ayına kadar bu 320.000 beladan birinin size isabet etmesinden korunmak isterseniz, aşağıda tarif edilen namazları kılınız, tesbihatları yapınız. Aile efradınıza ve çevrenize de tavsiye ediniz. Bu namazları kılanların, bir dahaki sene aynı güne kadar (üzerine kat’i yazılmış yani ALLAH’ın Teâlâ’nın C.C. , senin üzerinde gerçekleşmesine kesin hüküm verdiği kazalar müstesna) kazalardan korunacağı rivayeti vardır.

ÖNEMLI!-Bu rivayete inanıp inanmamak ve bu belalardan korunmak için tavsiye edilen ibadetleri yapıp yapmamak herkesin kendi tasarrufundadır. Herkes dinini ve ibadetini kendi isteği doğrultusunda yaşamakta özgürdür.

Yapılması Önerilen İbadetler:

” ALLAHÜMME BARİK LENA Fİ ŞEHR-İ SAFER VAHTİM LENA BİSSAADETİ VEZZAFER.”

(İSLÂM’da gece günden önce gelir. Yani Cuma günü, Perşembe Günü akşam ezanı okunduğunda giriyor)

 

1 Rekât : Fatiha’dan Sonra ; 17 Kevser Sûresi
2 Rekât : Fatiha’dan Sonda; 5
İhlâs Sûresi
3 Rekât : Fatiha’dan Sonra ; 1
Felâk Sûresi
4 Rekât : Fatiha’dan Sonra ; 1
Nâs Sûresi

Selam verdikten sonra:

7 defa “Estağfirullah El Azimé

11 defa “Salat-i Müncine (Salaten Tüncina) duası okunur.

SALATEN TÜNCİNA DUASI:

“Allâhumme salli alâ Seyyidinâ Muhammedin ve alâ âli Seyyidina Muhammedin salâten tüncînâ bihâ min-cemî’il-ehvâli vel âfat. Ve takdî lenâ bihâ cemîal hâcât ve tutahhirunâ bihâ min-cemîi’s-seyyiât ve terfe’unâ bihâ a’lâ’d-deracât ve tubelliğunâ bihâ aksâ’l-ğayât min cemiîl-hayrâti fî’l-hayâti ve ba’del-memât birahmetike Yâ erhame’r-rahimîn.”

Namaz sonrası okunacak dua:

“Hasbünallahü ve nimel vekil nimel Mevla ve nimennasir” denilip “İnneke ala külli şey’in Kadir.”denilir.. Bundan sonra;

 

” Ya Rabbi, beni ve aile efradımı ve bi cümle mü’mini afat-ı semaviye ve aradiyyelerden (yer ve gök afetlerinden) ve cemi belalardan muhafaza eyle” diye dua edilir..

Yorum Sizin?

İlginizi Çekebilir