Said Nursi'nin mezar yeri bulundu

Bediüzzaman Said Nursi'nin mezar yerinin bilgileri Başbakanlık arşivinde saklı

» Güncel Haber

Hemen Paylaş!

Bediüzzaman Said Nursi'nin mezar yerinin bilgileri Başbakanlık arşivinde saklı olduğu iddia edildi.


Bu büyük iddia Taraf Gazetesinden geldi. Taraf yayınladığı haberde Bediüzzaman'ın mezarının nerede olduğunun ve defin tutanaklarının Başbakanlık arşivinde tutulduğunu iddia etti.
                                                                   
İŞTE TARAF'IN HABERİ

Taraf yayınladığı haberde şu ifadeleri kullandı: Başbakanlık arşivlerinde Said Nursi’nin mezar yerine ilişkin tüm kayıtlar muhafaza ediliyor. Başbakanlık kayıtlarına göre; Said Nursi’nin naaşı önce Urfa’dan Afyon’a getirildi. Daha sonra karayoluyla Isparta’ya nakledildi.Isparta’da önceden hazırlanan Şehir Mezarlığı’na defnedildi.

Tutanaklara göre, naaşı Isparta Vali Yardımcısı teslim aldı, defin işlemleri sırasında da hazır bulundu. Vali Yardımcısı’nın yanı sıra, bir sağlık uzmanı ve iki jandarma komutanı da naaşın defnine katıldı.

Mezarın nereye defnedildiğini, naaşı taşıyan aracın şoförü, defin işlemlerini yapan askerler, sağlık uzmanı ve valinin yanı sıra, dönemin Isparta Emniyet Müdürü ve bir kişi daha biliyordu. Bu bilgilere dayanarak hazırlanan tutanaklar, Başbakanlık arşivlerinde kilit altına alındı.

Mezarın yeri ise bu tutanaklara göre, şehir mezarlığında, giriş kapısına çok yakın bir yerde bulunuyor. 20 sayfalık tutanaklarda; mezarın yeri kesin bir şekilde gösteriliyor. 

Yorum Sizin?

İlginizi Çekebilir