Tekke ve Zaviyeler Yeniden Açılıyor

Mustafa Kemal'in 1925'te uygulamaya koyduğu kanun bugünlerde kalkmak üzere

» Güncel Haber

Hemen Paylaş!

Barış ve Demokrasi Partisi'nin  (BDP) 'tekke ve zaviyeler açılsın' şeklinde verdiği kanun  teklif  Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) hükümetinin ‘Alevi açılımı' ile hayata geçiriliyor.

NAKŞİBENDİ VE KADİRİ

Hazırlığı süren tasarı ile cemevlerine ve Alevi inancının liderleri olan dedelere statü getiriliyor. Bu durumda devrim yasaları arasında olan 88 yıllık Tekke ve Zaviyeler Kanunu da yürürlükten kaldırılacak. Bu değişiklik, Nakşibendi, Kadiri gibi tarikatları da kapsayacak.

Kanun teklifini veren BDP Diyarbakır milletvekili Altan Tan, kanun teklifi gerekçesinde ''Ülkemizde yaşayan farklı inançların görüşlerin ve mezheplerin kendi okullarını açmalarına, müfredatlarını belirlemelerine ve dini cemaatlerin yeniden örgütlenmelerine, sosyal yaşamda yeniden yer almalarına imkan tanınmalıdır'' dedi. Yasak olmasına rağmen halen birçok tarikat, tekke ve medresenin, faaliyetlerini sürdürdüğünü de kaydetti.


KANUN NE ZAMAN YÜRÜRLÜĞE GİRMİŞTİ

Tekke, Zaviye ve medreselerin kapatılması konusundaki yasa, Atatürk'ün 30 Ağustos 1925 günü Kastamonu'da yaptığı ''Türkiye Cumhuriyeti şeyhler, dervişler, müritler ve meczuplar memleketi olmaz'' açıklamasından sonra hayata geçirilmişti.

13 Aralık 1925'te yürürlüğe giren yasa ile tarikatlarla birlikte şeyhlik, dervişlik, müritlik, dedelik seyitlik, çelebilik, emirlik, halifelik, falcılık, büyücülük gibi, eylem, unvan ve sıfatların kullanılması ve bunlara ait özel kıyafet giyilmesi de yasaklamıştı.

Kaynak; risalajans

Yorum Sizin?

İlginizi Çekebilir