Türkçe Olimpiyatları Başlıyor

'Türkçe Şöleni' başlıyor

» Güncel Haber

Hemen Paylaş!

 

 

 

 

 

 

 

 

Öğrenciler, toplantı sonrasında, aralarında Uluslararası Türkçe Olimpiyatları Tertip Heyeti Başkanı Prof. Dr. Mehmet Sağlam, eski TDK Başkanı ve Türkçe Olimpiyatları Bilim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Şükrü Haluk Akalın, Fatih Üniversitesi Rektörü ve Türkçe Olimpiyatları Tertip Heyeti Üyesi Prof. Dr. Şerif Ali Tekalan'ın da olduğu ilgililerle basına poz verdi. Öğrenciler daha sonra bu yılki olimpiyatların kapanış törenine ev sahipliği yapacak Atatürk Olimpiyat Stadı'nın yeşil zeminine indi. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları Tertip Heyeti Başkanı Sağlam, burada yaptığı top vuruşuyla olimpiyatlara start verdi.

Yeşil sahada duygularını dile getiren öğrenciler, 140 ülkeden öğrencinin bir araya gelmesinin büyük bir organizasyon olduğunu vurguladı. Olimpiyatlara Irak'tan katılan Mustafa Süphi Nureddin, "İyi ki olimpiyatları düzenliyorlar. İyi ki Türkçe olimpiyatları vardı. Öğrencilerin değişik ülkelerden bir araya gelmesi dünya barışı adına çok anlamlı. Dünyada barış olmasını istiyorum. Din, dil ve renk ayırımı yapmadan hepimiz Türkçe konuşuyoruz." diye konuştu. Nureddin, olimpiyatlarda Kerkük yöresine ait 'Şevko' türküsüyle yarışacak.

        Kuzey Irak'tan gelen Geylan Tarih ise "Dünyanın 140 ülkesinden öğrencilerin bir araya toplanması çok güzel bir şey. Hepimizin ortak dili Türkçe." dedi. Geylan Tarih, 'Teselli etmenin ne faydası var' adlı türkü ile derece arayacak.

        Olimpiyatlara Tunus'tan gelen ve Türkiye'yi ikinci vatan olarak gördüğünü söyleyen Nuran Zeyen, "Dünyanın 140 ülkesinden öğrencilerin tek bir çatı altında toplanması çok ilginç." diye konuştu. Tunus temsilcisi Zeyen, olimpiyatlarda Sertap Erener'in 'Unutursun' adlı parçasıyla ter dökecek.

        Dünya çocukları, 55 ilde 99 sahnede seyircilerle buluşacak. Olimpiyat mücadelesi 1 Haziran 'da Ankara 19 Mayıs Stadyumu'nda yapılacak açılış töreniyle başlayacak. Daha sonra olimpiyatlara 5 Haziran'da İstanbul Sinan Erdem Spor Salonu'nda yapılacak Tasavvuf Konseri'yle devam edilecek. Renkli görüntülere sahne olması beklenen olimpiyatların şarkı finali, 7 Haziran'da yine İstanbul'da Sinan Erdem Spor Salonu'nda gerçekleştirilecek. Dünyanın değişik ülkelerinden farklı dil ve renkteki öğrencilerin okuyacağı şiir finali ise 8 Haziran'da Ankara Arena Spor Salonu'nda yapılacak. 11. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları, 16 Haziran'da İstanbul Atatürk Olimpiyat Stadyumu'nda yapılacak kapanış finaliyle sona erecek.

Basından, olimpiyat çocuklarına yoğun ilgi

11. Türkçe Olimpiyatları öncesinde bugün İstanbul'da düzenlenen basın toplantısına iştirak eden öğrenciler, basından büyük ilgi gördü.

11. Türkçe Olimpiyatları dolayısıyla Atatürk Olimpiyat Stadı'nda yapılan basın toplantısından sonra yeşil sahaya inen öğrenciler, yoğun ilgiyle karşılaştı. Basın mensupları, olimpiyatlarda yarışacak 2 bin öğrenciyi temsilen basın toplantısına getirilen öğrencilere mikrofon uzatma yarışına girdi. Çok sayıda televizyon kanalı, dünyanın değişik ülkelerinden gelen öğrencilerden daha güzel kareler almak için uğraş verdi. Muhabir ve kameramanlar öğrencilerle bol bol röportaj yaptı

Kaynak; zaman.com.tr

Yorum Sizin?

İlginizi Çekebilir