Twitter nasıl para kazanıyor?

» Güncel Haber

Hemen Paylaş!

 Twitter’ın ne olduğunu artık hepimiz biliyoruz. Dünyanın en önemli insanları sıralamasında bir numarada bulunan Barack Obama aktif bir twitter kullanıcısı. Seçim sonuçlarını, şahsi görüşlerini twitter üzerinden takipçileri ile paylaşıyor. Bir çok ünlü marka, müşterileri ile twitter aracılığıyla daha sıcak ilişkiler kuruyorlar ve bu kanalı iyi kullananlar satışlarında ciddi artışlar elde ediyorlar. Bir çok oyuncu, müzisyen ve tanınmış kişiler de hayranlarıyla twitter aracılığıyla iletişim kuruyorlar. Toplam 140 karakter kullandırarak (maksimum) insanlara bir şeyler paylaştırmak (micro blogging) bir sisteme ne kazandırır? Yani twitter nasıl para kazanıyor, bunu hiç düşündünüz mü?


Twitter’ın para kazanmak için bulduğu zekice yollardan bir kaç tanesinden bahsedelim kısaca.

Promoted Tweets, kısaca seninle bir anlaşma imzalayalım ve ben senin twit’lerini herkesin görebileceği bir yere koyayım ama kimseyi de reklamlarından dolayı bunaltmayayım demek. Bu twit’lerin alt kısımlarında açıkça belirtilir sponsorlu oldukları. Şirketler kullanmak istedikleri anahtar kelimeleri satın alırlar, böylece arama sonuçlarında üst sıralarda yer alırlar. Buna göre de twitter’a ödeme yaparlar.


Promoted Trends ise Promoted Tweets kavramından yola çıkılarak oluşturulmuş daha etkili bir reklam modelidir. Sizin de bildiğiniz gibi ülkelerin Trending Topics(TT) listeleri vardır ve bütün twitter kullanıcıları bu listeyi görürler. Twitter ile yaptığınız anlaşma gereği sizin oluşturduğunuz hash tag(#hashtag) sözcüklerini listenin en başına taşır ve yine açıkça sponsorlu olduğunu belirtir.


Promoted Account, yani son zamanlarda çokça görmeye alıştığımız onaylanmış profil. Peki twitter bu onaylanmış profillerden nasıl para kazanıyor? Twitter’da bir sürü sahte hesap görmüşsünüzdür, hatta bir dönem ünlü bir kaç isim bu iş için dava bile açtı. İşte şirketler kendilerine ait gerçek twitter hesaplarını twitter’a onaylatıyorlar ve insanlar biliyor ki bu onaylanmış profil gerçekten o şirkete ait veya kişiye. İşte bunun için de twitter’a para ödüyorsunuz.


Twitter’ın para kazanma yolları bunlarla bitmiyor tabi. Milyonlarca kişinin üyesi olduğu bu micro blog sitesinde dolaşan canlı anlık verileri google, bing, yahoo gibi arama motorlarına paylaşarak da kazanıyor.

Tüm dünyada bir günde milyonlarca verinin paylaşıldığı bu sistem yeni gelir elde etme yolları üzerinde çalışıyor tabi ki. Takip etmeye devam o zaman.

Yorum Sizin?

İlginizi Çekebilir