Vintage Dekorasyon

» Dekorasyon

Hemen Paylaş!

 

Vintage nedir?

Vintage
 bir moda terimidir. Geçmiş yıllardaki döneme ait tek ve özel parça ya da koleksiyonlara verilen isim olarak bilinmektedir. Örneğin; Christian Dior’un 40’lardaki New Look’u, Pucci’nin 60’lardaki baskıları, YSL’nin 80’lerdeki takımları gibi..

Aslında Vintage bağbozumu anlamında kullanılmaktadır. Bu terim önce eşyalarda sonra otomobillerde daha sonralarıysa modada kullanılmaya başlanmıştır. Bir eşya'nın Vintage olabilmesi için belli bir geçmişi olması lazım, yani belli bir dönemi temsil edebilir, belli bir akıma ait olabilir ya da önemli bir tasarımcının ikonlaşmış tasarımı olabilir.

Günümüzde modern tasarımlarla vintage stilini harmalayıp bir kent yaşam alanına dönüştürülebiliyor.
 

Vintage etkisini tamamlayan unsurlardır. Vintage dekorasyonun belirli renk grupları vardır. Pembe, beyaz, toprak tonları ile pastel yeşil ve maviler sıklıkla kullanılmaktadır. Mümkün olduğunca doğal ve yalın uygulanan bu dekorasyonda, sadece çiçekli dokumalar ve danteller gösterişi yansıtmaktadır.

Ailenizden kalan eski dikiş makineleri ile kendinize bir tuvalet masası yapabilir, üstüne beyaz çerçeveli eski resimleri asabilirsiniz. Eski paravanları yatak başlığı olarak kullanabilir ve bahçeden toplanan çalılar, beyaz boyanarak yatak başınızın yanına yerleşebilir. Dalların üstüne eklenen, mumlar ve ferforje şamdanlar ile vintage esintisi oluşturulur.

Yataklarda, dantelli çeyiz örtülerinden kullanabilir ve farklı renkler ile kombinleyebilirsiniz. Yatak başlığınızın üstüne yerleşen nişler ile vintage etkisi tam hissedilebilir. Vintage stil dekorasyonda, evin tamamını değiştirmenize gerek yoktur. Küçük alıntılar ile yaratılan stil, evinizde her şeyi etkileyecek ve atmosferi değiştirecektir. Vintage dekorasyon, son yılların en beğenilen dekorasyon tarzıdır.

                                                                                                                    Hazırlayan Behiye Nur Özbek 
Yorum Sizin?

İlginizi Çekebilir