Yusuf Kavaklı Soruları Yanıtladı

Yusuf Kavaklı

02.05.2013

 

Soru 1: Tesettürlü bir bayanın dışarıda dikkat çekmemek şartıyla şık görünmesi caizmidir?

Yusuf Kavaklı: İster tesettürlü, isterse tesettürsüz olsun, hanımların aşırıya kaçmamak üzere bakımlı olmaları önemlidir. Hele de evlerinde istedikleri gibi süslenme ve giyinme hakkına sahiptirler. Son zamanlarda sayıları azda olsa Tesettürlü olan bayanların sokakta sigara içerek dolaşıyorlar bu son derece ayıp bir husustur. Özellikle tesettürlü bayanların sigara içmeleri yürürken yalaya yalaya dondurma yemeleri son derece ayıp ve çirkindir.


 Soru2: Bir erkek bir bayanı seviyorum diye oyalayıp vaatlerle kadına her istediğini yaptırıp sonrada  kadını terkedip giden kişinin günahı yokmudur?

Yusuf Kavaklı: Müslüman, aldanmaz ve aldatmaz. Sevgili Peygamberimiz (her ne kadar başka konuda söylenmişse de) “Aldatan bizden değildir” buyurmaktadır. Binaenaleyh, inanan bir insanın karşısındaki bayanı oyalaması, kandırması, ümit vaad edip sonra da cayması uygun değildir. Doğru değildir. Kim olursa olsun güvenen insanın güvencini kötüye kullanmaya hiç kimsenin hakkı yoktur. 


 Soru3: Namaz kılarken aklıma farklı ve günaha sevketici şeyler geliyor bunları düşünmek zorunda kalıyorum. O zaman kıldığım namaz kabul olunur mu?

Yusuf Kavaklı: Namaz kılan bir Müslümanın aklına bir şey gelmemesi için iki namaz vakti arasında başından hiçbir olumlu olumsuz bir olayın geçmemiş olması gerekir ki aklına bir  şey gelmesin. Bu mümkün olmadığına gore her namaz kılan Müslümanın aklına bir şeyler gelir ama namazı namazdır.

 

Soru4: Makyaj yapmak haram mı? Yani kadın sadece kocası için süslenmeyip normalde (dışarıda) makyajlı gezebilir mi?

Yusuf Kavaklı: Hanımlarımızın gerek evde ve gerekse sokağa çıkarken bakımlı olmaları, pejmürde kılıkta olmamaları elbette güzeldir.

 Ama sokağa çıkan bir bayan öncellikle tesettürlü bir bayan bu süslenmeyi daha ziyade eşi için evinde yapmalı, evinde yapması uygundur. Dışarı çıkarken de dikkat çekmeyecek şekilde süslenmesinde mahsur olmasa gerek.


Soru5: Bayan kuaförde bikini bölgesi, koltukaltı ve bacaklardaki kıllara epilasyon yaptırılabilir mi?

Yusuf Kavaklı: Bayanların vücutlarının belli yerlerindeki sonradan olma nesneleri, kılları, tüyleri almaları veya kendileri beceremiyorsa bir başkasına aldırmaları uygundur. Ancak buna edep yerleri dahil edilmemelidir. Hele bunu yapacak olan erkek kuaför ise bu hiç te uygun değildir.

 

Soru6:  Hem laik hem Müslüman olunur mu?

Yusuf Kavaklı: Türkiyede bu kavramlar hep birbirine karıştırılmıştır.Ve birazcıkta dinden uzaklaştırmak, dini, hayattan kovmak için bu propogandalar hep yapılmış ve hala da yapılmaktadır. Aslında batı tipi bir laiklik gereklidir ama bizde laiklik hep din düşmanlığı şeklinde tezahür etmiştir ve laiklik sanki din karşıtlığı gibi kullanılmıştır. Ve halen de bazı kesimlerde aynı terane devam etmektedir. Laiklik dinin devletten ayrılması olarak telakki edildiğine göre bir Müslüman hem dindar ve hem de layık olabilir. Ama bizdeki bir kısım laiklik softaları bunu kabul etmedikleri gibi bir kısım müslümanlarda bunu kabullenmezler.

 

Soru7: Bir sanatçı veya oyuncu öldükten sonra onu anmak için düzenlenen müzikli eğlenceli anma törenleri ölüye saygısızlıkmıdır? Bu şekilde bir anmanın dinimizde yeri varmıdır ?

Yusuf Kavaklı: Bizim bir kısım aydın geçinen vatandaşlarımız ansiklopedik bir dini  bilgiye bile sahip olmadıkları icin cenazeyi alkışlamakla işe başlarlar ve bir fatihaya muhtaç olan insanlara fatiha okuma veya okutma yerine sazlı sözlü, bazen de güya hüzünlenmelerinden olacak ki dini değerleri bir tarafa itip sazla sözle güya ölüyü anmış  oluyorlar. Vefat eden kişiye yapılacak en büyük iyilik ona üç ihlas ve bir fatiha okumaktır.

Bunu beceremeyen veya bu şekilde bir anma işlerine gelmeyen bir kısım sözde laikler bu yolu tercih ederler ki hiç de doğru bir anma şekli değildir.cahiliyye devrinde bile böyle bir anma töreni şekli yok benim bildiğim kadarı ile…

 

Soru8: Facebookta twitterda karşı cins olan birisiyle yazışmak görüntülü konuşmak Zinaya girer mi? Günahmıdır ?

Yusuf Kavaklı: Meşru bir çerçeve dahilinde konuşmalar yapılabilir ama bu  konuşmaların bu çerçevede kalmadığını ve aile facialarına yol açtığını hepimiz görüyoruz. Öyle ise bunu yapmamak en uygunudur.

 

 Soru10:Gaybı yalnızca Allah bilir. Peki, bize vesvese veren şeytan, aklımızdan geçenlere binaen mi bize vesvese verir, yoksa hareket ve tavırlarımıza göre mi?

Yusuf Kavaklı: Kişi Allah’tan uzaklaştığında onun yakın dostu şeytan olur. Şeytan da onu istediği iskitamete sürükler.

 

Soru11:Katılım bankaları (faizsiz bankacılık denen) bankalardan konut almak için kredi kullanmak caizmidir?

Yusuf Kavaklı: Katılım bankalarından ve finans kurumlarından ehlini bulmak şartı ile kredi kullmanmakta bir mahsur yoktur.

 

 Soru12:Altının ve ipeğin erkeğe haram olduğunu, en azından tahrimen mekruh olduğunu biliyoruz. Peki, erkeğe altın ve ipek satışı yapan da aynı haramı işlemiş oluyor mu, içki satışı yapan gibi?

Yusuf Kavaklı: Peygamberimiz (s.a.v) in ipek ve altının erkeklere haram olduğuna dair hadisleri var ama satışı ile ilgili ne hadis ve ne de ilim adamlarının fetvaları var.

Binaenaleyh, kişi altun ve ipeği kullanmaz ama ticaretini yapmasında bir sakınca yoktur, olmaması gerekir.

 

Soru13: İslam dininde çarşaf giymenin hükmü nedir?Hz.peygamber döneminde giyilen cilbab bu günkü hangi giysidir?

Yusuf Kavaklı: İslam, kadının örtünmesini emretmiş ama illa şununla örteceksin diye bir kıyafet şekli belirlememiştir. Önemli olan kadının örtünmesidir.İster çul ile ister çuval ile ,isterse bir başka şey ile örtsün..önemli olan örtünmektir.Peygamber efendrimiz zamanındaki cilbab ile günümüzdeki örtüyü mukayese edilmez diye düşünüyorum.

 

Soru14: Gayrimüslimlerin selamı alınır mı? Bir erkek bir kadına selam verebilir mi?

Yusuf Kavaklı: Memleketimizde az da olsa gayri müslim vatandaşlarımız vardır. Biz onlara selam verirken “Selamün Aleyküm” demeyiz sadece “selam”deriz. Onlar bize selam verdiğinde de “ve aleykümselam” demeyip sadece “aleyküm” dememiz yeterlidir.

 

Soru15: Cennette de bu dünyadaki ailemizle birlikte olabilecek miyiz?

Yusuf Kavaklı: Amellerimiz aynı ise elbette Cennette beraber olacağız ama –Allah korusun amellerimiz ayrı ayrı ise cennette hangi şartlarda olacağımıza dair geniş bilgi sahibi değiliz

 

 Soru16: Tarikat şeyhlerini aşırı derecede yücelten anlayışları nasıl karşılıyorsunuz?

Yusuf Kavaklı: Bizde bir söz vardır “Şeyh uçmaz onu müridi uçurur” derler. Bazı tarikatlarda aşırı bağımlık vardır ki bana göre doğru değildir.

 

Soru17:Kadınlardan peygamber gelmiş midir? Gelmediyse sebebi ne olabilir?

Yusuf Kavaklı: Benim bildiğim kadınlardan Allah Teala peygamber göndermemiştir.Rabiatül adevi dışında bayanlardan evliya da yoktur.

Allah öyle takdir etmiş.Bunun üzerine bizim yorum yapmamız hoş olmaz.Olduğu gibi kabüllenmekten başka da çaremiz yoktur. 


İlginizi Çekebilir